افزایش مصرف فولاد در نخستین ماه امسال

طبق آمار در نخستین ماه از سال ۱۴۰۱ بخش قابل توجهی از میزان تولید انواع فولاد از ابتدای زنجیره (شمش فولاد) تا مقاطع و محصولات فولادی صرف مصارف داخلی شده است که میزان آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز (جز شمش فولاد) افزایشی رقم خورده است. از سوی دیگر تمام آهن اسفنجی تولیدی فروردین ماه مصارف داخلی شده است.

به گزارش معدن تی وی بر اساس آماری که توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران منتشر شده، در نخستین ماه از سال جدید قریب به ۹۸۰۰ تن انواع اقلام فولادی از شمش فولاد تا انواع مقاطع تخت و طویل، محصولات و آهن اسفنجی در کشور تولید شده که عمده آن نیز صرف مصارف داخلی شده است. البته در مورد آهن اسفنجی تمام سه میلیون و ۲۴۲ هزار تن تولید در نخستین ماه از سال ۱۴۰۱ صرف داخل شده است.

در فروردین ماه امسال ۹۶۲ هزار تن مقاطع طویل فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی و سایر مقاطع) تولید شده که ۸۰۹ هزار تن آن در داخل مصرف شده است. مصرف ظاهری فولاد در مدت مذکور امسال ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰۷ هزار تن بود، بیشتر شده است.

همچنین از مجموع ۸۶۸ هزار تن کل مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، ورق سرد و ورق پوششدار) در فروردین ماه امسال ۸۶۰ هزار تن با رشد شش درصدی در کشور مصرف شده است. در فروردین ماه ۱۴۰۰ قریب به ۸۱۳ هزار تن از انواع مقاطع تخت فولادی در کشور مصرف داخلی داشته است.

در فروردین ماه ۱۴۰۱، تولید محصولات فولادی نیز معادل یک میلیون و ۸۳۰ هزار تن ثبت شده که یک میلیون و ۶۸۰ هزار تن آن به مصرف داخلی اختصاص یافته است و بدین ترتیب نسبت به مصرف ظاهری آن در مدت مشابه سال گذشته که یک میلیون و ۵۳۶ هزار تن بوده، ٩ درصد افزایش مصرف را رقم زده است.

بر اساس آمار کمترین میزان رشد مصرف ظاهری فولادی‌ها در این مقایسه آماری متعلق به تولید آهن اسفنجی است که با افزایش پنج درصدی، در نخستین ماه از سال جاری به سه میلیون و ۲۴۲ هزار تن معادل همه آهن اسفنجی تولیدی این ماه، رسیده است. میزان مصرف ظاهری این محصول معدنی در مدت مشابه سال گذشته سه میلیون و ۸۷ هزار تن بوده است.

در مقابل تنها مصرف ظاهری شمش فولاد (فولاد میانی) در این مقایسه آماری کاهشی رقم خورده است. از دو میلیون و ۸۹۱ هزار تن شمش فولادی (اسلب، بیلت و بلوم) تولید شده در فروردین ماه امسال با کاهش هشت درصدی نسبت به مصرف ظاهری آن در فروردین ماه ۱۴۰۰، قریب به دو میلیون و ۲۵۵ هزار تن صرف داخل شده است. در مدت مشابه سال گذشته میزان مصرف شمش فولاد دو میلیون و ۴۳۹ هزار تن ثبت شده است.

(بازدید ۱۸ بار, بازدیدهای امروز ۱ )

دیدگاه خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *